Congratulations Green Eye Shade Award winners from Region 3

Green Eye Shade logo horizontal

The following are Green Eye Shade Winners from SPJ Region 3:

2018 GREEN EYE SHADE WINNER

One War Two races

Judith Scully teaches criminal procedure at Stetson University in St. Petersburg, Florida. She leads diversity and implicit biases seminars for Tampa area judges and co-founded the law school’s Innocence Project. Read more about her in the Sarasota Herald-Tribune’s “One War. Two Races. – Photo by Mike Lange, Sarasota Herald Tribune

Sarasota Herald-Tribune – One War. Two Races by Josh Salman, Dak Le, and Michael Braga

Judges’ comment: This was the total package. The depth of reporting, excellent storytelling through text, pictures, video, and innovative use of data visualization showed that blacks are underrepresented in Florida’s drug courts. The project is helping to lead to changes in policy to bolster transparency in the criminal justice system. The Herald-Tribune provided an invaluable public service and gave the people the ability see for themselves how the opioid epidemic is affecting their communities. 

DIVISION WINNERS

Best of Division: Print / Dailies
Sarasota Herald Tribune Josh Salman, Dak Le & Michael Braga, “One War. Two Races.”

Best of Division: Print / Magazines
The Palm Beacher/Gulfstream Media Group – Kristen Desmond LeFevre, “Heavy Traffic”

Best of Division: Print / Graphics
Tampa Bay Times Neil Bedi, Ben Montgomery & Connie Humburg, “Why Cops Shoot”

Best of Division: Television
WFTS-TV – Adam Walser, Fran Gilpin & Randy Wright, “Falling Through The Cracks… Sinkhole Repairs in Tampa Bay”

Best of Division: Radio
Alabama Public Radio – Stan Ingold, “Scars of Tuskegee”

Best of Division: Online
WLRN News – Teresa Frontado, Katie Lepri & Staff, “Surviving Hurricane Irma”


PRINT: DAILIES


Non-Deadline Reporting / Large Dailies

  • Second Place: Sarasota Herald Tribune – Barbara Peters Smith, “Sarasota Drift – Income and Poverty”
  • Third Place: Sun Sentinel – Staff, “From Calm to Chaos: The Deadliest Airport Shooting in the U.S.”

Investigative Reporting / Large Dailies

  • First Place: Sarasota Herald Tribune – Josh Salman, Dak Le & Michael Braga, “One War. Two Races.”
  • Second Place: Treasure Coast Newspapers/TCPalm – Lucas Daprile, “Human waste fertilizes farms, fuels algae blooms”
  • Third Place: Miami Herald – Carol Marbin Miller & Audra D.S. Burch, “Fight Club: Dark Secrets of Florida’s Juvenile Justice System”

Feature Writing / Large Dailies

  • First Place: Tampa Bay Times – Lane DeGregory, “Stories by Lane DeGregory”
  • Second Place: The Atlanta Journal-Constitution – Staff, “Personal Journeys”
  • Third Place: Tampa Bay Times – Leonora LaPeter Anton, “Stories by Leonora LaPeter Anton”

Non-Deadline Reporting / Small Dailies

  • First Place: Tallahassee Democrat – Nada Hassanein, Jeff Burlew, Pyun Yoonserk & Jennifer Portman, “American Strangers”
  • Third Place: The Naples Daily News – Joseph Cranney, “Anthony Park”

Investigative Reporting / Small Dailies

  • First Place: The Naples Daily News – Maria Perez, “Florida’s Disposable Workers”
  • Second Place: Tallahassee Democrat – Jeff Burlew, Jeffrey Schweers, Sean Rossman & Jennifer Portman, “A Tangled Web”

Feature Writing / Small Dailies

  • First Place: CharlestonThe Post and Courier – Jennifer Berry Hawes, “Jennifer Berry Hawes body of work”
  • Second Place: Tallahassee Democrat – TaMaryn Waters, “Baby Charlie – A Christmas Miracle”
  • Third Place: Naples Daily News – Shelby Reynolds, “Outstanding Feature Writing”

Sports Reporting / All Dailies

  • First Place: Treasure Coast Newspapers/TCPalm – Jon Santucci & Jeremiah Wilson, “JaJaun find family through faith and football”
  • Second Place: Alabama Media Group – John Talty, “John Talty on SEC”

Sports Commentary / All Dailies

  • First Place: Tampa Bay Times – Tom Jones, “Two Cents”
  • Third Place: Sarasota Herald Tribune – Doug Fernandes, “Doug Fernandes”

Business Reporting / All Dailies

  • First Place: Tampa Bay Times – Kathleen McGrory , Anastasia Dawson, Neil Bedi & Jonathan Capriel, “Hellfire from above”
  • Second Place: The Palm Beach Post – Charles Elmore, “Charles Elmore business reporting, The Palm Beach Post”
  • Third Place: The Palm Beach Post – Charles Elmore, “Charles Elmore business reporting, The Palm Beach Post”

Politics Reporting / All Dailies

  • First Place: The Palm Beach Post – Lawrence Mower, Lulu Ramadan, Alexandra Seltzer & Justin Price, “Candidates help voters fill out ballots”
  • Second Place: The Palm Beach Post – Lulu Ramadan, “Boca mayor”

Courts & the Law Reporting / All Dailies

  • First Place: Alabama Media Group – Christopher Harress, “An Alabama police department out of control”
  • Second Place: Reckon by AL.com – Connor Sheets, Christopher Harress, Anna Claire Vollers & Ian Hoppe, “Broken Justice”
  • Third Place: Sarasota Herald Tribune – Josh Salman, Dak Le & Michael Braga, “One War. Two Races.”

Disaster Reporting / All Dailies

  • First Place: The USA Today Network-Florida – Staff, “Hurricane Irma”
  • Second Place: Naples Daily News – Staff, “Collier County wildfires”

Consumer Reporting / All Dailies

  • First Place: Tampa Bay Times – Mark Puente, “Pinellas Country Construction Licensing Board”
  • Second Place: Tampa Bay Times – Kathleen McGrory & Connie Humburg, “In Harm’s Way”
  • Third Place: South Florida Sun Sentinel – Stephen Hobbs, “Dangerous Doctors”

Travel Writing / All Dailies

  • First Place: Miami Herald – Chabeli Herrera, “Chabeli Herrera Tourism Portfolio”
  • Second Place: Miami Herald – Mimi Whitefield, “Cuba travel faces challenges”

Criticism / All Dailies

  • First Place: Tampa Bay Times – Laura Reiley, “Laura Reiley on food”
  • Second Place: South Florida Sun Sentinel – Michael Mayo, “Restaurant reviews by Michael Mayo”
  • Third Place: Tampa Bay Times – Andrew Meacham, “Andrew Meacham on performing arts”

Serious Commentary / All Dailies

  • First Place: Alabama Media Group – Kyle Whitmire, “The Alabamafication of America”
  • Second Place: The Palm Beach Post – Howard Goodman, “Commentary – Howard Goodman”
  • Third Place: Treasure Coast Newspapers/TCPalm – Eve Samples, “Eve Samples (sample)”

Humorous Commentary / All Dailies

  • First Place: Naples Daily News – Brent Batten, “Humorous Commentary”
  • Second Place: The Palm Beach Post – Frank Cerabino, Frank Cerabino – “Humorous”

Editorial Writing / All Dailies

  • First Place: Alabama Media Group – John Hammontree, Michelle Holmes, KA Turner & Tom Bates, “Stand for decency, Reject Roy Moore”
  • Second Place: South Florida Sun Sentinel – Staff, “Hurricane Irma editorial package”
  • Third Place: Treasure Coast Newspapers/TCPalm – Eve Samples, Rich Campbell & Gil Smart, “Editorial (sample)”

Public Service in Daily Journalism / All Dailies

  • First Place: The News-Press – Patricia Borns, Janine Zeitlin & Andrew West, “Reporting for Environmental Justice”
  • Second Place: Sun Sentinel – Brittany Wallman & John Maines, “Busted: Leaky pipes, fouled neighborhoods, money down the drain”
  • Third Place: The Naples Daily News – Maria Perez, “Florida’s Disposable Workers”

PRINT: NON-DAILIES


General News Reporting / Non-Dailies

  • First Place: Miami New Times – Tim Elfrink, “Hooked”

Investigative Reporting / Non-Dailies

  • First Place: Miami New Times – Tim Elfrink, “Founder of Florida’s Biggest Megachurch Accused of Molesting a 4-Year-Old”
  • Third Place: Lagniappe – Jason Johnson, “Chris Parsons by Jason Johnson”

Feature Writing / Non-Dailies

  • First Place: Al.com – Ben Raines, “The Underwater Forest”
  • Second Place: Miami New Times – Brittany Shammas, “Florida’s Last Beach Bum Lived in a Van Until He Died Surfing”

Business Reporting / Non-Dailies

  • Third Place: Orlando Business Journal – Staff, “Orlando Business Journal team reporting”

Technology Reporting / Non-Dailies

  • Third Place: Miami New Times – Jerry Iannelli, “Aerial Surveillance”

Public Affairs Reporting / Non-Dailies

  • Third Place: Lagniappe – Jason Johnson, “Public Affairs Reporting by Jason Johnson”

Politics Reporting / Non-Dailies

  • Second Place: Miami New Times – Brittany Shammas, “How Mexican-American Twins From Miami Created the Liberal Powerhouse Occupy Democrats”

Courts & the Law Reporting / Non-Dailies

  • First Place: Miami New Times – Jessica Lipscomb, “How Harlem Suarez Went From Cuban Immigrant to Wannabe ISIS Jihadi”
  • Second Place: Lagniappe – Jason Johnson & Gabriel Tynes, “Capital murder in Mobile County”

Disaster Coverage / Non-Dailies

  • First Place: New Times – Staff, “Hurricane Irma Pummels South Florida”

Travel Writing / Non-Dailies

  • Second Place: Orlando Business Journal – Richard Bilbao, “Orlando Business Journal tourism reporting”

Consumer Reporting / Non-Dailies

  • First Place: Lagniappe – Jason Johnson, “Pill Mill’ trial by Jason Johnson”
  • Third Place: Miami New Times – Jessica Lipscomb, “Ted Vernon Stars in South Beach Classics Despite Decades of Violent Abuse Claims”

Serious Commentary / Non-Dailies

  • Second Place: Miami New Times – Chuck Strouse, “Assorted Columns by Chuck Strouse”

Humorous Commentary / Non-Dailies

  • First Place: Lagniappe – Ashley Toland-Trice, “Hidden Agenda by Ashley Trice”
  • Third Place: Lagniappe – Rob Holbert, “Damn the Torpedoes by Rob Holbert”

 


PRINT: MAGAZINES


General News Writing / Magazines

  • Second Place: Gold Coast Magazine – Eric Barton, “The Gray Area Between Racial Profiling And Policing”
  • Third Place: Gold Coast Magazine – Eric Barton, “The Future Of Fort Lauderdale: Here’s What Our City Might Look Like In 2050″

Investigative Reporting / Magazines

  • First Place: The Palm Beacher/Gulfstream Media Group – Kristen Desmond LeFevre, “Heavy Traffic”
  • Second Place: Florida Trend – Jason Garcia, “Engineering the Law”
  • Third Place: Teaching Tolerance Magazine – Cory Collins, What Is the “Alt-Right”?

Serious Commentary / Magazines

  • First Place: Teaching Tolerance Magazine – Cory Collins, “What Is the “Alt-Right”?”
  • Third Place: Florida Trend – Mark R. Howard, “Editor’s Page”

Humorous Commentary / Magazines

  • Second Place: City & Shore Magazine, Sun Sentinel – Mark Gauert, “Columns by Mark Gauert”
  • Third Place: Southern Poverty Law Center – Ryan Lenz, “Stranger Politics”

Public Service in Magazine Journalism

  • First Place: Florida Trend – Mike Vogel, “Water World”
  • Second Place: Iron City Ink – Sydney Cromwell, “A Bridge Too Far”
  • Third Place: Teaching Tolerance Magazine – Cory Collins, “What Is the “Alt-Right”?”

PRINT: GRAPHICS


Spot News Photography / Newspapers

  • First Place: Tampa Bay Times – Dirk Shadd, “Hot Wheels: Three more teens die in plague of car theft”
  • Third Place: Tampa Bay Times – Will Vragovic, “Much ado for mostly boos”

Sports Photography / Newspapers

  • First Place: Tampa Bay Times – Loren Elliott, “Claw back”
  • Second Place: Tampa Bay Times – Monica Herndon, “Bad outweighs the good”

Graphics / Newspapers

  • First Place: Tampa Bay Times – Neil Bedi, Ben Montgomery & Connie Humburg, “Why Cops Shoot”
  • Second Place: Tampa Bay Times – Steve Madden, “Florida goes to the ER”
  • Third Place: Tampa Bay Times – Steve Madden & Craig Pittman, “The big blowout”

Editorial Cartoon / Newspapers

  • Second Place: Alabama Media Group – J.D. Crowe, “JD Crowe Election Impact Cartoons”
  • Third Place: Cagle Cartoon Syndicate – Bill Day, “Ms. Ogyny”

Feature Photography / Magazines

  • Second Place: Tampa Bay Times – Douglas Clifford, “Fly away”
  • Third Place: Southern Poverty Law Center – Russell Estes, Valerie Downes & Karsten Moran, “Teaching Tolerance Issue 57 “Nothing about us without us is for us”

Illustrations / Magazines

  • Second Place: Southern Poverty Law Center – Russell Estes, Valerie Downes, Michelle Leland & Ryan Inzana, Teaching Tolerance Issue 57 “Bullying and the Bottom Line”
  • Third Place: Southern Poverty Law Center – Russell Estes, Valerie Downes & Keith Negley, Teaching Tolerance Issue 55 “An Open Letter to Teachers Everywhere”

Best Cover / Magazines

  • First Place: Southern Poverty Law Center – Russell Estes, Michelle Leland & Peter Strain, Intelligence Report Issue 163
  • Second Place: Southern Poverty Law Center – Russell Estes, Valerie Downes & Kyle Webster, Teaching Tolerance Issue 57

TELEVISION


Breaking News Coverage / Television

  • First Place: Bay News 9 – Laurie Davison,Tim Kania, “Hurricane Irma”

Investigative Reporting / Television

  • First Place: WFTS-TV – Adam Walser, Fran Gilpin & Randy Wright, “Falling Through The Cracks… Sinkhole Repairs in Tampa Bay”
  • Second Place: WESH TV 2 NBC – Greg Fox & Pete Delis, “Day Care Death Investigation”
  • Third Place: Associated Press – Alex Sanz & Mitch Weiss, “Broken Faith”

Feature Reporting / Television

  • Third Place: Bay News 9 – Laurie Davison,Tim Kania, “Diving Into History”

Documentaries / Television

  • First Place: Fusion – Staff, “The Naked Truth: Undocumented on Campus”
  • Second Place: Fusion – Staff, “The Naked Truth: Standing Rock”
  • Third Place: Fusion Media Group – Nicolás Ibargüen, Gregory Kershaw, Lucas Isakowitz & Jose L. Cuesta, “98% Human”

Public Service in Television Journalism

  • Second Place: WESH TV 2 NBC – Greg Fox, Pete Delis, Gordon Portell & Richard Scarwid, “Veterans, Mental Illness & Guns”
  • Third Place: WFTS-TV – Adam Walser, Fran Gilpin & Randy Wright, “Falling Through the Cracks… Sinkhole Repairs in Tampa Bay”

RADIO


Best Newscast / Radio

  • First Place: WUSF Public Media – Lisa Peakes, “WUSF All Things Considered”
  • Third Place: WLRN News – Christine DiMattei, Tim Padgett, Alicia Zuckerman & Staff, “WLRN News Covers the Fort Lauderdale Airport Shooting”

Breaking News Reporting / Radio

  • Second Place: WABE – WABE News Staff, “Hurricane Irma”
  • Third Place: WABE – Johnny Kauffman, “Atlanta Airport Power Outage”

Investigative Reporting / Radio

  • Second Place: WLRN News – Rowan Moore Gerety & Tom Hudson, “Hidden Fights, Secret Suspensions”
  • Third Place: WABE – Lisa Hagen, “The Fight For More Control Over Birth In Atlanta”

Feature Reporting / Radio

  • First Place: Alabama Public Radio – Stan Ingold, “Scars of Tuskegee”
  • Second Place: WUSF Public Media – Robin Sussingham, “Violins Of Hope’ Give Voice To Voiceless Of Holocaust”
  • Third Place: Alabama Public Radio – Pat Duggins, “Alabama Midwives Wait In The Shadows”

Documentaries / Radio

  • Second Place: WLRN News – Wilson Sayre, Alicia Zuckerman, “Cell 1: Florida’s Death Penalty In Limbo”
  • Third Place: WABE – Martha Dalton, “Making the Grade: A School in Transition”

Public Service in Radio Journalism

  • First Place: Alabama Public Radio – Pat Duggins, Stan Ingold & Alex AuBuchon, “Help Wanted: Alabama’s Rural Health Care Crisis”
  • Second Place: Georgia Public Broadcasting – Staff, “Determination after Devastation: Stories from Hurricane Irma”

ONLINES


Digital Media Presentation

  • First Place: Sarasota Herald Tribune – Carrie Seidman, “FACEing Mental Illness”
  • Third Place: GateHouse Media – Emily Le Coz, Lucille Sherman, Mara Corbett & Tyson Bird, “In the Shadow of Wind Farms”

Deadline Reporting / Online

  • First Place: WLRN News – Teresa Frontado, Katie Lepri & Staff, “Surviving Hurricane Irma”
  • Second Place: Southern Poverty Law Center – Susy Buchanan, “Showdown in Shelbyville: How old school white nationalists failed to deliver in Tennessee”

Non-Deadline Reporting / Online

  • First Place: WLRN News – Staff, “Young Survivors: The Unspoken Trauma Of Gun Violence”

Investigative Reporting / Online

  • First Place: WLRN News – Teresa Frontado, WLRN News Team, “Young Survivors: The Unspoken Trauma Of Gun Violence”
  • Second Place: Sarasota Herald Tribune – Josh Salman, Dak Le & Michael Braga, “One War. Two Races.”
  • Third Place: GateHouse Media – Emily Le Coz, Lucille Sherman, “In the Shadow of Wind Farms”

Serious Commentary / Online

  • Second Place: WLRN News – Tim Padgett, “Tim Padgett”
  • Third Place: Roll Call – Mary C. Curtis, “Collection of Columns”

Best Blog

  • First Place: WLRN News – Nancy Klingener, Teresa Frontado & Katie Lepri, “What’s Happening in the Florida Keys: Dispatches After Hurricane Irma”
  • Second Place: Freelance – Meredith Cummings, “Follow My Lede”
  • Third Place: SouthFlorida.com – Michael Mayo, “The Eat Beat by Michael Mayo”

Sports Reporting / Online

  • First Place: Alabama Media Group – Creg Stephenson, “Oral history of 1992 Alabama national championship team”

Business Reporting / Online

  • First Place: The Palm Beach Post – Charles Elmore, “Online Business Reporting, Charles Elmore, The Palm Beach Post”
  • Second Place: WLRN News – Tom Hudson, “The Sunshine Economy with Tom Hudson”

Specialized Site

  • First Place: WLRN News – Wilson Sayre, Teresa Frontado & Staff, “Cell 1: Florida’s Death Penalty In Limbo Web Treatment”
  • Second Place: GateHouse Media – Emily Le Coz, Lucille Sherman, Mara Corbett & Tyson Bird, “In the Shadow of Wind Farms”

Public Service in Online Journalism

  • Second Place: Gatehouse media – Dinah Voyles Pulver, Dale White, Cindy Swirko & Tom McLaughlin, Rising Seas
  • Third Place: WLRN News – Teresa Frontado, Katie Lepri, WLRN News Staff, “Helping South Florida Weather Its First Major Hurricane In Ten Years”

Videography / Online or Television

  • First Place: Tampa Bay Times – Cherie Diez, Lane DeGregory, Danese Kenon & Patty Yablonski, “House on the Corner”
  • Third Place: Fusion Media Group – Staff, “Bolder”

STUDENTS


Best News Reporter in the South

  • Third Place: Georgia News Lab, Atlanta Journal Constitution, UGA Grady College of Journalism – Lindsey Conway

Best Feature Writer in the South

  • First Place: South Florida News Service – Veronica Bayona
  • Third Place: The Local Magazine; The Hoover Sun; The Homewood Star – Asia Simone Burns

Best Sports Writer in the South

  • Second Place: UNF Spinnaker – Joslyn Simmons

Best Columnist in the South

  • First Place: FAU University Press – Ryan Lynch

Best Designer in the South

  • First Place: FAU University Press – Ivan Benavides

Best Photographer in the South

  • Second Place: UNF Spinnaker – Lili Weinstein

To read all the 2018 Green Eye Shade Award winners, link HERE

 

SPJ Region 3 logo

Society of Professional Journalists

SizingUpTheSouth.com

Facebook.com/SPJRegion3

Twitter  @spj_3

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s